Telekomünikasyon Ürünleri
Kontör Cihazları
Ücretlendirme Sinyal Üreteçleri
Callshop Kabin Göstergeleri
Telefon Kesiciler
Telefon Test Cihazları
CallShop

 

Telekomünikasyon Cihaz Seçme Sihirbazı
Haberler
Müjde : İnternet'te Özel İletişim Vergisi (ÖİV) % 5'e Düşürülüyor.
Müjde : İnternet'te Özel İletişim Vergisi (ÖİV) % 5'e Düşürülüyor.
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, Sapanca'daki Telekom Zirvesinde söz verdiği "İnternet'e ÖİV (özel iletişim vergisi) İndirimi" gerçekleşiyor.
 
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yaptığı açıklamaya göre, ÖİV, ADSL ve benzeri sabit hatlarda % 15'den, mobil internette ise % 25'den indirilerek % 5 haline geliyor.
 
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından yapılan açıklamada, internet üzerindeki Özel İletişim Vergisinin (ÖİV) sabit hatta uygulanan % 15'den ve mobil hatlarda uygulanan % 25'den, indirilerek % 5'e düşürüleceğini söyledi.
 
Unakıtan, Maliye Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan çıkışında, gazetecilere yaptığı açıklamada, internet üzerindeki Özel İletişim Vergisinin indirilmesine yönelik bir çalışma yapıldığını, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da bu konuda daha önce açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı.
 
Bakan Unakıtan, indirime Maliye Bakanlığı olarak sıcak baktıklarını ve bu çerçevede Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte çalışma yürüttüklerini ve indirimin cuma akşamı yapılacak olan 3G ihalesi açısından da önemli olması nedeniyle, ihale öncesi açıklama yaptıklarını söyledi.
 
Unakıtan, gazetecilerin cep telefonları üzerindeki Özel İletişim Vergisinde de indirime gidilip gidilmeyeceği sorusu ise, böyle bir çalışma olmadığı şeklinde cevap verdi. Öte yandan indirimin duyurulmasıyla birlikte Türk Telekom'dan da bir açıklama ulaştı. Açıklama şu şekilde :

Türk Telekom olarak internet üzerinden alınan yüzde 15 oranındaki Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) yüzde 5’e indirileceğine dair kararı memnuniyetle karşılıyoruz.
 
Türkiye’de tüm gelir gruplarından ve her coğrafyadaki tüketicilerin iletişim hizmetlerine erişimine Türk Telekom olarak büyük önem vermekteyiz. Gerek yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projeleri kapsamında tüm Türkiye’ye sağladığımız İnternet Evleri, gerekse müşterilerimize sunmaya hazırlandığımız alternatif hizmet paketlerimizle, iletişim fırsatlarına erişim imkanlarındaki “dijital uçurum”  tabir edilen eşitsizliğin giderilmesi yönünde sürekli ve kararlı adımlar atmaktayız.
 
Bu doğrultuda internet erişimindeki vergilerin düşürülmesine yönelik çalışmaların da son derece olumlu sonuçlar doğuracağı inancındayız. Tüketici yararına olan bu indirimin, internet  enetrasyonunun artması ve sektörün büyümesi yönünde atılan önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.

Bakan Yıldırım Sapanca toplantısı sırasında, ÖİV'nin tamamının kaldırılacağı gibi bir ifade kullanmıştı. İndirilen ÖİV nedeniyle Hazine'nin ÖİV gelirlerinde 150 milyon $ civarı bir gerileme olacağı belirtilmişti.
ÖİV hatırlanacağı gibi, 1999'daki deprem sonrasında konulmuş bir vergiydi. Ancak daha sonra hazine için vazgeçilmez bir gelir haline geldi. Bu verginin telekom sektöründeki hacminin 3 milyar $'ı bulduğu hesaplanıyor. Bu meblağ yüzünden de ülkemizin telekom kullanıcıları, diğer ülkelerin kullanıcılarından çok daha yüksek ücretler ödüyorlar. Bu rakam mobil sektörde daha yüksek (% 25).

Kaynak:turk.internet.com Yazar:Füsun S.Nebil Eklenme Tarihi:25.11.2008 00:00:00 Okundu:4067
 
Bu kategorideki diğer haberler
Copyright © 1992 - 2012 BMS End. Elektronik A.Ş. Anasayfa  | Hakkımızda  | Ürünler  | Güncel / Haber  | Destek  | İletişim  | Ürün Sihirbazı  | Bekletme Müzikleri  | Site Haritası  | Terimler Sözlüğü