Telekomünikasyon Ürünleri
Kontör Cihazları
Ücretlendirme Sinyal Üreteçleri
Callshop Kabin Göstergeleri
Telefon Kesiciler
Telefon Test Cihazları
CallShop

 

Telekomünikasyon Cihaz Seçme Sihirbazı
Haberler
Şehiriçinde Rekabet İçin Yapılması Gerekenler…
Şehiriçinde rekabet için yapılması gerekenler...
 
BTK`nın yapması gerekenler...
Şehiriçi telefon hizmetlerinin Türk Telekom dışındaki yeni işletmeciler tarafından da verilerek rekabete açılması için ilk adım atıldı ve “Sabit Telefon Hizmeti – STH” Yönetmeliği 20 Kasım tarihinde yayınlandı. Şimdi STH lisanslarının verilebilmesi için, lisans bedeline ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yayınlanması bekleniyor. Sayın Ulaştırma Bakanımızın verdiği bilgiye göre, bu kararın da bir kaç gün içerisinde yayınlanması bekleniyor.
STH lisanslarının artık çok kısa bir süre sonra verileceği anlaşılıyor ama bu lisansların kullanılabilmesi için Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu – BTK’nın (eski adıyla Telekomünikasyon Kurumu – TK) yapması gereken bir çok işlem bulunuyor. UMTH lisanslarının verilmesinden sonra, lisans alan işletmecilerin hizmet vermeye başlayabilmelerinde ortaya çıkan büyük gecikmeler unutulmamalı.

Şehiriçi hizmetinin rekabete açılması için BTK’nın yapması gerekenler özetle şöyle;
-  Arabağlantı yapılacak santral sayısı arttırılmalı. Bir kaç gün önce yayınlanan TT Referans Arabağlantı Teklifinde yer alan lokal arabağlantı yapılabilecek santral sayısı sektör tarafından çok yetersiz bulundu. Ülkede binlerce santral bulunmasına rağmen, işletmecilerin lokal ücret ödeyerek lokal arabağlantı yapabileceği santral sayısı sadece 12 adet olarak belirlendi. Bu sayının en kısa sürede arttırılması gerekiyor.
- Lokal arabağlantı ücreti belirlenmeli.
-  İşletmecilere coğrafi numara blokları tahsis edilmeli.
-  İşletmecilere “Toptan Hat Kiralanması” imkanı sağlanmalı, böylece aboneler sabit ücret ve görüşme ücreti adı altında iki ayrı fatura ödeme mecburiyetinden kurtarılmalı.
-  STH lisansı almış olan işletmeciler, sahip oldukları UMTH kodları ile şehiriçi görüşme yaptırabilmeli.
-  UMTH görüşmeleri için HesaplıHatt ve YazlıkHatt abonelerine getirilen kısıtlama kaldırılmalı. STH görüşmelerinde böyle bir kısıtlama olmamalı.
Belli başlılarını yukarıda belirttiğim ve bunlarla birlikte yapılması gereken diğer çok sayıdaki düzenlemelerin hayata geçirilmesi için BTK’nın çok hızlı hareket etmesi gerekiyor. Aksi halde rekabetin sağlanmasında ve tüketicilerin bu rekabetin nimetlerinden faydalanmasında gecikmeler yaşanabilir.

Kaynak:www.telekomedya.com Yazar:Rıdvan Uğurlu Eklenme Tarihi:25.11.2008 00:00:00 Okundu:4266
 
Bu kategorideki diğer haberler
Copyright © 1992 - 2012 BMS End. Elektronik A.Ş. Anasayfa  | Hakkımızda  | Ürünler  | Güncel / Haber  | Destek  | İletişim  | Ürün Sihirbazı  | Bekletme Müzikleri  | Site Haritası  | Terimler Sözlüğü